Telč (Česká republika, 2013)

19. ročník, který proběhl od 15. do 24. července 2013 v Univerzitním centru Telč, byl v dějinách existence ICC zatím největší co do počtu účastníků z řad studentů i s ohledem na celkový počet zapojených osob. Akce se zúčastnilo 150 lidí z dvacítky nejen evropských zemí, ale také z Japonska a Jihoafrické republiky.
Kromě tradičních workshopů zaměřených na počítačové a komunikativní dovednosti byly pro účastníky připraveny večerní volnočasové aktivity a jednodenní výlet, ve kterém se účastníci přenesli do doby Zachariáše z Hradce a celý den prožili v době renesance.

Účastníci z České republiky

Ksenia Enilina – Škola Jaroslava Ježka, Praha
Karel Giebisch – Střední škola pro zrakově postižené, Brno
Lukáš Flek – Masarykova univerzita, Brno

Lektoři

Vojtěch Polášek (Přístupný Linux pro začátečníky, Přístupný Linux pro pokročilé uživatele)
Pavel Ondra (Eyes free Android – operační systém od Googlu pro nováčky)
Lukáš Másilko (Úvod do matematiky na PC, Pokročilá matematika s použitím Lambdy, Pokročilé matematické výpočty)
Petr Červenka a Jitka Graclíková (Orientace v neznámém prostředí)
Radek Pavlíček (Efektivní práce s tabulkami (pro uživatele odečítačů obrazovek), Ovládání Windows z klávesnice pro uživatele odečítačů obrazovek, Ovládání Windows z klávesnice pro uživatele softwarových lup)
Svatoslav Ondra (Efektivní práce s dokumenty, Tvoření dokumentů pro pokročilé)
Miroslava Dančáková (Hrnky, hrnce, misky – minulost a současnost – Keramický workshop)

národní koordinátři

Jitka Graclíková
Radek Pavlíček

Program

Letošní 19. ročník, který proběhl od 15. do 24. července 2013 v Univerzitním centru Telč, byl v dějinách existence ICC zatím největší co do počtu účastníků z řad studentů i s ohledem na celkový počet zapojených osob. Akce se zúčastnilo 150 lidí z dvacítky nejen evropských zemí, ale také z Japonska a Jihoafrické republiky.

Kromě tradičních workshopů zaměřených na počítačové a komunikační dovednosti byly pro účastníky připraveny večerní volnočasové aktivity a jednodenní výlet, ve kterém se všichni přenesli do doby Zachariáše z Hradce. Účastníci celý den prožili v době renesance a na poměrně rozsáhlém prostoru v okolí Roštejnského rybníka (louky a přilehlý les) se seznámili s dovednostmi, které potřeboval znát renesanční člověk. Účastníci rozdělení do šesti skupin během dne prošli šesti stanovišti, na kterých se učili přípravě jednoduchého jídla na otevřeném ohni, rozpoznávání bylin a jejich účinků, rozvíjeli motorické schopnosti a práci v týmu na stanovišti lanového centra, seznámili se s určováním času podle polohy slunce a hvězd, poznali a vyzkoušeli si práci kováře a společnými silami podle hmatové předlohy vystavěli hrad z velkých kartonových kvádrů. Večer se podívali na nedaleký hrad Roštejn, kde na ně čekala středověká hostina s hudbou a tancem.

Hodnocení účastníků

Pavel Ondra, jeden z našich lektorů, hodnotí letošní ICC následovně: „Workshopy byly opět zajímavé, aktivity byly odpočinkové a poznávací. Organizace klapala na 100 %, žádný zádrhel jsem moc nezaznamenal, co taky jiného čekat, když mělo vše na starosti Středisko Teiresiás z Brna. Můj dík směřuje všem účastníkům ICC, poznal jsem spoustu nových lidí, možná navázal některá pěkná přátelství a pořádně si procvičil angličtinu.“

Karel Giebisch, jeden z českých účastníků, pak k ICC napsal toto: „Jednalo se opravdu o nezapomenutelný zážitek, na který budu dlouho vzpomínat a není vyloučeno, že si něco budu pamatovat doživotně. V průběhu celého ICC jsem prožil hromadu věcí, ke kterým se nedá dle mého názoru jen tak lehce dostat. Seznámil jsem se s novými lidmi, našel jsem si nové kamarády a to i v zahraničí. Zdokonalil jsem se v angličtině, protože na ICC vám nic jiného nezbývá, když nemáte na workshopu žádného Čecha a nějak se domluvit musíte. Získal jsem též nové zkušenosti z oblasti výpočetní techniky, a to především díky zvoleným workshopům.
ICC nesplnilo jen mé očekávání, ale dalece ho překonalo. Byl jsem na řadě pobytů a různých táborů. Ale ICC bylo to nejlepší, co jsem mohl zažít.“

Více o ICC 2013 v Telči z pohledu Pavla Ondry a Karla Giebische se dozvíte v článcích na jejich blozích.
 


Gallery