Základní informace o Agoře
Agora je unikátní vzdělávací akce, zaměřená na informační a komunikační technologie pro uživatele s těžkým zrakovým postižením, kterou od roku 2015 pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity.
Nebývalý rozmach informačních a komunikačních technologií (ICT) – ruku v ruce s aktivitami, vedoucími k jeho zpřístupňování – způsobil, že uživatelé s těžkým postižením zraku mají dnes k dispozici nepřeberné množství pomůcek a služeb, postavených právě na ICT.
Tato řešení jsou pro ně dnes relativně snadno dostupná a mohou je tak využívat ke kompenzaci svého těžkého zrakového postižení. Ne vždy je ale umí používat efektivně či využívat všechny možnosti, které jsou jim nabízeny; případně nemají přehled o aktuální nabídce a dostupných možnostech.
Tato setkání jsou tak velmi dobrou příležitostí detailněji se seznámit s některými technologiemi, které u nás zatím nebyly prezentovány a přitom mají potenciál být v některém ohledu efektivními nástroji pro danou cílovou skupinu. Pro řadu uživatelů je v současné době Agora v zásadě jedinou příležitostí prakticky se seznámit s novinkami na trhu.
Setrvale rostoucí zájem o Agoru i zpětná vazba účastníků jednoznačně potvrzují, že pořádat takovou akci dává smysl.
"Ve většinovém světě, prakticky pár dní po uvedení jakékoliv novinky, se hned vyrojí plno recenzí a z každé si člověk něco vezme a z toho poskládá svůj pohled. Ve světě "zrakáčů" to tak nefunguje. Je nás mnohem méně, a tak novinky se k nám dostávají mnohem pomaleji a v menší míře. A právě Agora je snad jediná akce u nás, kde se dají přímo načerpat vlastní zkušenosti a novinky si tak osobně osahat. A to rovnou dvakrát do roka."
"Agoru považuji za velmi záslužný počin, možnost prakticky si osahat moderní technologie, jak softwarové, tak hardwarové, je k nezaplacení."
"Jsem velmi potěšen, že Agora dostává mezinárodní rozměr, protože takto je velmi snadné přijít k novinkám, které oslovují uživatele ve světě."
Pokud si chcete o Agoře udělat detailnější představu, doporučujeme si přečíst články o Agoře na blogu POSLEPU.
Pro bližší informace k pořádaným workshopům, případně s podněty k obsahu se můžete obracet na
mgr. Radka Pavlíčka.