Kluž (Rumunsko, 2012)

Osmnáctý ročník ICC proběhl v příjemném rumunském městě Cluj-Napoca. Hostitelem byla tentokrát Střední škola pro zrakově postižené Cluj-Napoca (www.ldv.ro/en/index.php), v jejichž prostorách se odehrávala většina aktivit. Pro účastníky byly připraveny počítačové i komunikačně zaměřené workshopy (např. iPhone & iPad, NVDA, Skiplink, Website creation & Publishing, Newspaper, Self-defense, Drama, Emotional control či Self-image), večer si mohli vybrat z bohaté nabídky volnočasových aktivit. Tradičním doplňkem programu byl tzv. volný den; dopoledne jsme strávili prohlídkou mimořádně působivého solného dolu Turda (www.salinaturda.eu/), odpoledne jsme se kochali krásou transylvánské přírody a večer jsme zakončili příjemný den barbecue večeří v zahradní restauraci.

2. týden

Účastníci z českých škol ve věku 17–20 let

Antonín Dach – Gymnázium Luďka Picha, Plzeň
Markéta Kuchařová – Masarykova univerzita
Vojtěch Polášek – Masarykova univerzita
Lucie Zvolská – JABOK, Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická, Praha

Asistenti

Jitka Graclíková
Kateřina Kmentová

Hodnocení účastníků

Datum 31. 7. 2012 až 8. 8. 2012 jsme měli všichni, již dlouhé měsíce dopředu, poznamenané v našich diářích. A udělali jsme správně. Ptáte se, cože se to odehrálo v onom prázdninovém týdnu?

Poslední červencový den se česká výprava, čtyři participanti v doprovodu Jitky Graclíkové a Katky Kmentové, vypravila na dlouhou cestu, cestu, která začínala na brněnském vlakovém nádraží a končila v nádherném rumunském městě Cluji. Asi si nyní říkáte: "Rumunsko? Co tam?" Slyšeli jste už někdy: "Není důležité kde, ale s kým?" U ICC tohle heslo platí dvojnásob. Kdo si tuhle akci nechal ujít jen kvůli slovu "Rumunsko", udělal neskutečnou chybu.

Nemá smysl popisovat den za dnem, ráda bych především předala emoce a poznatky, které ve mně tato akce zanechala. V první řadě jsem se přestala bát mluvit cizím jazykem. Má angličtina není dobrá a němčinu suverénně zapomínám, od maturitního období již uplynul nějaký ten pátek. ICC mi však ukázalo, že je potřeba mluvit, mluvit, mluvit a mimo to, poslouchat. Všichni účastníci byli velmi přátelští, a tak jsem se za celý týden nesetkala s tím, že by někdo hodnotil mojí gramatiku. Proč taky? Nezastírám, že právě tento týden mi dodal další energii a chuť zdokonalovat se v obou cizích jazycích.

Dalším velmi důležitým momentem, který jsem si z ICC odvezla, je fakt, že není dobré přijet s jakýmikoliv předsudky. Opravdu nezáleží na tom, ze které země pocházíme, důležité je, jakými jsme lidmi. Nevyplácí se snaha být něčím odrazem, je třeba být vždy a všude sám za sebe. Přátelský přístup, ochota podat pomocnou ruku a úsměv se cení.

To, že každý workshop mi něco předal, snad ani nemusím zmiňovat. Neměla jsem ani jeden, který by byl zaměřený na počítače, má volba padla na humanitní workshopy a musím říci, že tohoto počinu rozhodně nelituji.

Volné večery strávené v kolektivu příjemných lidí mi nyní velmi chybí. Troufám si říci, že se ve skupině 106 lidí našli jedinci, kteří by se pro nás rozdali. Ano, stále se nacházíme v Rumunsku.

Je pochopitelné a zcela přirozené, že ne všichni účastníci byli šálkem mého čaje, ale i to patří k životu. A co si budeme povídat, i negativní zkušenost člověka vždy obohatí.

Důkazem, že ve mně tato akce vzbudila a zanechala emoce, je fakt, že jsem si loučení a následný odjezd do České republiky obrečela. Nečekala jsem, že po pár dnech strávených v Cluji se najdou lidé, kteří mi budou opravdu chybět. Nedá se nic dělat, všechno jednou končí...

Již nyní se velmi těším na příští léto a ICC v České republice. V Telči se odehraje další setkání bláznivých lidí. Všimli jste si? Málem bych se zapomněla zmínit, že každý z nás měl zrakový hendikep. Věřím, že z předchozích řádků je zřejmé, jak nepodstatný tento fakt byl. Jak pronesl sám Exupéry: "Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem; to nejdůležitější je očím neviditelné."

Co říci závěrem? Snad jen jediné. První věta, kterou jsem po příjezdu do Česka, pronesla byla: "ICC se nedá popsat, ICC se musí prožít..."
 


Gallery