Drážďany (Německo, 2016)

Dvacátý druhý ročník Mezinárodní letní školy pro zrakově postižené studenty (ICC 2016) proběhl od 25. července do 3. srpna 2016 v prostorách Technické univerzity v Drážďanech a zúčastnilo se jej přes 100 lidí z 15 zemí. Pro mladé lidi s těžkým postižením zraku byl opět jedinečnou možností poznat své vrstevníky z jiných zemí a společně se naučit něčemu novému, pracovat na osobním rozvoji a zlepšení sociálních a komunikačních dovedností.

Účastníci z České republiky

Anastázie Bendová
Martin Jozífek
Zuzana Kielarová
Roberto Lombino
Hynek Nedbal
Vilém Saudek
Klára Švábová

Lektoři z ČR

Radek Pavlíček (Effective Web Browsing and Information Retrieval, Introduction to web browsing with JAWS)

Národní koordinátoři

Jitka Graclíková
Radek Pavlíček

Program

Hlavní náplní denního programu byly odborné workshopy zaměřené jednak na práci s asistivními technologiemi, jednak na rozvoj komunikativních a sociálních dovedností, příp. na umění nebo sport. Večerní odpočinková část pak byla vyplněna volnočasovými aktivitami. Ty byly – na rozdíl od workshopů – volitelnou částí programu a sloužily účastníkům především jako relaxace a příležitost k navazování kontaktů s ostatními.

Tradiční celodenní výlet jsme zahájili prohlídkou Deutsches Hygiene-Museum, kde byla část exponátů k dispozici i pro hmatovou prohlídku. Po návštěvě muzea jsme se přesunuli do Saského Švýcarska, kde jsme si prošli přírodní skalní labyrint.

Podvečer pak patřil projížďce na dračích lodích po Labi a celý den završilo barbecue na břehu Labe.

Hodnocení účastníků

Klára Švábová

Letos jsem byla již podruhé na akci ICC, která se tentokrát konala v Drážďanech. Mohu popravdě říci, že tato akce byla to, na co jsem se od začátku prázdnin nejvíce těšila. Velice kladně hodnotím letošní workshopy, které mohli účastníkům pomoci zdokonalit se v práci na PC. Mě osobně se nejvíce líbil workshop o operačním systému Android a vůbec všechny, které jsem si vybrala. Co se týče volnočasových aktivit, nemám slov, vše bylo naprosto perfektně zorganizováno.

Závěrem bych chtěla moc poděkovat všem, kdo ICC připravovali, a také našim národním koordinátorům, Jitce Graclíkové a Radku Pavlíčkovi, že mi umožnili se akce opět zúčastnit.

Vilém Saudek

Letos jsem se poprvé zúčastnil ICC a vůbec jsem netušil, co mě bude čekat a trochu jsem se obával. Hned první den však moje obavy zmizely a mně se na ICC v Drážďanech velmi líbilo.

Workshopy byly až na výjimky skvělé. Nejen, že mě bavily, ale i pár věcí naučily. Volnočasové aktivity byly také velmi pestré.  Jídlo bylo většinou výborné a stejně tak i ubytování.

Anastázie Bendová

ICC pro mě byla zajímavá zkušenost, protože nikdy před ním jsem se žádné podobné akce nezúčastnila. Novinkou pro mě byl jak výukový program v podobě workshopů, tak i komunikace v angličtině. Některé workshopy pro mě byly přínosné, jiné méně, ale ať už mi připadaly zajímavé nebo ne, vždycky tu byl ten přínos v podobě možnosti zlepšit si svojí angličtinu a seznámit se s novými lidmi, proto si myslím, že všechny workshopy (a nejen ty) byly nějakým způsobem užitečné. Co se týče ostatních aktivit, většinu z nich jsem si užila a z ICC mám ve výsledku velmi kladný dojem.

Poděkování

Projekt byl realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.  Účast studentů na ICC 2016 podpořila i Nadace Leontinka a společnost TurboConsult s.r.o.

Děkujeme za podporu.

SvětluškaNadační fondČeského rozhlasu
Nadace LeontinkaTurboConsult