Výstava fotografií integrované taneční skupiny Proty boty

Realizace výstavy: od listopadu 2021
Autoři fotografií: Kateřina Rusňáková, Hana Němečková
Koncepce výstavy: Integrovaná taneční skupina Proty boty

O výstavě a autorech

Fotografie

Všechny vystavené fotografie vznikly jako propagační materiál k představením taneční skupiny Proty boty v letech 2017 a 2018. Fotografie Kateřiny Rusňákové vznikly v roce 2017 k propagaci představení Bezmezí. Fotografie Hany Němečkové byly vytvořeny v roce 2018 jako propagační materiál k tanečnímu projektu Svoboda vs. hranice. V obou případech byl jako interiér využitý prostor bezbariérového Divadla Barka v Brně, kde taneční skupina Proty boty působí.

Kateřina Rusňáková

Studovala Institut tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě (BcA.) a následně také Management v kultuře na Masarykově univerzitě (Mgr.). K fotografování ji přivedla máma, která pracovala jako metalurgická laborantka. Často si domů nosila fotografie vzorků, aby je konzultovala s jejím otcem. Fotografie Kateřinu zaujaly natolik, že se rozhodla naučit se celý proces vzniku tenkrát ještě analogové fotografie a svého rozhodnutí nikdy nelitovala. Ve své volné tvorbě se zaměřuje na portréty, autoportréty, nalezená zátiší. Od roku 2010 je také matkou dvojčat. V současnosti se spontánně zaměřuje na věci, které se nově staly součástí jejího života. A to jsou především děti a vše okolo nich.

Hana Němečková

Fotografií se začala vážněji zabývat při studiu na Střední škole uměleckých řemesel, kde vystudovala obor Užitá fotografie. Zájem o umění a fotografii ji dále přivedl na Filozofickou fakultu a Institut tvůrčí fotografie. Při mateřské dovolené se vrátila ke studiu, a to na Fakultu výtvarných umění v Brně, obor Tělový design, díky kterému měla možnost podívat se na umění z nového úhlu, než na jaký byla zvyklá, a posunout se tak v dosavadní tvorbě. Kromě fotografování portrétu ji vždy zajímala krajina a subjektivní dokument. Všechen tento zájem se snaží zakomponovat i do své ateliérové tvorby.

Proty boty

Nezisková organizace, která působí v Brně od roku 2001. Jedinečným způsobem využívá pohyb a tanec jako prostředek pro uměleckou, vzdělávací a terapeutickou činnost. Organizace Proty boty naplňuje a propaguje myšlenku, že tančit může každý, včetně dětí a dospělých, jejichž pohybové možnosti jsou v důsledku vrozeného handicapu, nemoci nebo úrazu omezeny. Věnuje se integrovanému, kreativnímu a současnému tanci a tvorbě autorských tanečních představení. Využívá uměleckého a terapeutického potenciálu tance k celkovému rozvoji osobnosti.